Úvod > Základní školy a ŠD > Aktuality > Říjen MŠ Štáblovice

Říjen MŠ Štáblovice

Měsíc říjen jsme zahájili tradičně projektovým týdnem „Máme rádi zvířata“. Děti se seznamovaly s domácími a hospodářskými zvířaty, jejich mláďaty, ale také se dozvěděly různé zajímavosti o jejich životě. Navštívili jsme hospodářství u Kociánů, kde jsme si zvířata pohladili a některá mláďata jsme vzali také do náruče. 7. 10. 2022 se děti třídy Hvězdiček zúčastnily výletu do Městského útulku a Minizoo v Opavě. Materiální pomoc pro zvířata v útulku jsme tímto rádi předali a děkujeme všem rodičům a dětem za pamlsky a krmivo. V kotcích děti viděly psy a kočky, o kterých se dozvěděly jejich příběh, který je dovedl do útulku. O volně žijících lesních zvířátkách hovořila lektorka paní Tomanová v sále Minizoo. Děti zajímalo, jak mohou zraněným zvířátkům pomoci, jak o ně pečovat, kdo se o les a zvířátka stará. Ve voliérách a teráriích děti obdivovaly exotické ptactvo, hlodavce, hady, želvy a ryby.  Během tohoto měsíce proběhly i preventivní programy, např. preventivní program Policie ČR formou vyprávění příběhů z knihy Policejní pohádky s panem Škrobánkem. Následně si děti prohlédly policejní výstroj a vozidlo. Pro děti od 4 let proběhla logopedická depistáž vedená klinickou logopedkou Mgr. Dylušovou, která dle zájmu rodičů zjišťovala výslovnost hlásek u jednotlivých dětí, a poté předala rodičům informace a doporučení.  Rodiče předškolních dětí mohli v odpoledních hodinách sledovat své předškoláky při práci s Mgr. Pavelovou, která je provedla důležitou otázkou školní zralosti. Třetí říjnový týden byl ve školce věnován ovoci a zelenině, ovocným a zeleninovým talířkům plných fantazie. Děti si vyzkoušely upéct jablečný závin, který se jim opravdu povedl a chutnal nejenom dětem, ale také rodičům, kteří odpoledne dorazili na “Tvořivou dílnu“. V dílničce si se svými dětmi vyrobili podzimní lampičku, ježka z listí i brambory či podzimního skřítka. V kavárničce ochutnali dobroty, které upekli a donesli osobně rodiče, za což jim velmi děkujeme, nechybělo i dobré presso. V závěru měsíce jsme dopoledne prožili v přírodě „Den stromů“. Tímto projektovým dnem nás provázel příběh „Vyprávění starého stromu“ a spousta zábavných úkolů, např. hledání žaludů a tvorba obrázku sluníčka, měření síly stromů, hlazení kůry, kytice z listů pro maminku. Další prožitkový den byl plný strašidel. Den začal „Strašidláckou šou“ v mateřské škole se spoustou strašidláckých stanovišť a k večeru děti čekala cesta „Putování se světýlky“ s rodiči.  Na večerní trase plné strašidel musely děti plnit nelehké úkoly u princezny, čerta, zeleného mužíka a dalších bytostí.  Poděkování patří strašidlům za zábavné úkoly a paní Lence Chodurové za zprostředkování sponzorského daru ve formě koláčků a vedení firmy ZD Agroholding, Obecnímu úřadu ve Štáblovicích za finanční podporu pro zakoupení reflexních samolepek. Poslední den měsíce října patřil výstavě zahrádkářů, kterou jsme v kulturním domě ve Štáblovicích nejen navštívili, ale přispěli výrobky dětí k podzimní výzdobě.