Úvod > Základní školy a ŠD > Aktuality > Projekt Erasmus+ završen

8.5.2023
Datum ukončení:
13.5.2023

Druhý májový týden se naše malá školička stala mezinárodní. Ve školních prostorách jste mohli zaslechnout špitání italštiny, bulharštiny, němčiny a ponejvíc pak jazyk anglický. Ten se totiž stal dorozumívacím prostředkem pro žáky a jejich učitele, kteří k nám zavítali na poznávací pobyt ze severoitalského Rovereta, z bulharské metropole Sofie, z bavorského městečka Schesslitz a z rakouského Štýrského Hradce, aby tak završili společný projekt I am environment.

Pro zahraniční učitele a dvacítku jejich žáků byl připraven bohatý program. Toho se zúčastnili i žáci naší školy, kteří se na daný týden stali adoptovanými sourozenci a průvodci žáků ze zahraničí, neboť tito žáci byli ubytováni v českých rodinách. Po seznámení se školním prostředím následoval výlet do nedalekého Hradce nad Moravicí, kde byli cizinci ohromeni a okouzleni architekturou i interiéry zdejších zámeckých budov. Následujícího dne se vycestovalo do vzdálenějšího okolí, konkrétně do Moravského krasu a nedalekých Punkevních jeskyní, a na své si přišli i milovníci techniky a přírodních zákonů, a to v zábavním vědeckém parku VIDA! v moravské metropoli. Po dalším, odpočinkovém dni, stráveném ve škole nad činorodými a tvůrčími aktivitami, vyjeli všichni zainteresovaní pro změnu do metropole krajské. Zde se skrze Hornické muzeum Landek Park seznámili s problematikou těžby černého uhlí, tolik charakteristickou pro náš kraj a naprosto neznámou a o to fascinující pro všechny zúčastněné ze zahraničí. Ti, kteří mívají s nadsázkou řečeno hlavu v oblacích, ocenili návštěvu tamního planetária, třetího největšího u nás v zemi. Poslední sobotní den byl dnem plným zábavy a legrace na melčském hřišti, ale i dnem velkého loučení. A tak hřejivé sluneční paprsky, které dosud provázely společné kroky našich a zahraničních učitelů a žáků, vystřídaly deštivě mraky v podobě smutku a slz na tváři každého z nich.

Mezinárodní projekt je u konce. Bylo na něm spoustu práce, starostí, úkolů a povinností, za které na naší škole zodpovídala paní učitelka Ivana Piskovská, jež je všechny zvládla s pomocí žáků i jejich rodičů a učitelů více než bravurně. Je velmi milé poslouchat z úst zahraničních pedagogů slova obdivu vzhledem k chování našich žáků, stejně jako vzhledem k nastavené spolupráci mezi učiteli a rodiči žáků. I pro nás byly výjezdy do zahraničí velkou inspirací. Tou největší pak pro naše žáky bylo ověření pravdivosti starého úsloví: Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem!