Úvod > Základní školy a ŠD > Aktuality > Koncert skupiny Marbo

Koncert skupiny Marbo

V pátek 18. 11. 2022 se v tělocvičně naší školy uskutečnil výchovný koncert s názvem Jazz jako základ populární hudby. Hudební historií nás provedli manželé Marcela a Bohdan Vrtalovi. Z jejich křestních jmen vznikl také název hudební skupiny MARBO.

Z úst paní Marcely se žáci dozvěděli, že jazz se vlastně zrodil z hudby afrických černochů, kteří byli do Ameriky přivezeni, aby pracovali jako otroci na plantážích s bavlnou apod. Při práci si zpívali „worksongs“, svůj stesk po domově vyjadřovali v pomalých a smutných „blues“ a o své naději na lepší budoucnost zpívali ve „spirituálech“.

Mluvené slovo střídaly známé jazzové melodie, které často doslova vybízely k tanci. Pan Bohdan je opravdu vynikající saxofonista a hráč na klávesy. Paní Marcela také hraje na klávesy a velmi pěkně zpívá. V jejich podání jsme mohli vyslechnout pochodový jazz, swing, boogie woogie, ragtime a dokonce rokenrol slavného Elvise Presleyho.

Žáci na závěr naše hosty odměnili velkým potleskem a někteří se dokonce se skvělými hudebníky společně vyfotili. Snad se v budoucnu znovu setkáme a poznáme zase jiný kus krásného hudebního světa, který obohacuje srdce každého vnímavého posluchače.