Úvod > Základní školy a ŠD > Aktuality > Erasmus+ Výjezd do Bulharska

6.11.2022
Datum ukončení:
11.11.2022

Druhý říjnový týden navštívilo pět žáků a dva učitelé hlavní město Bulharska, Sofiii. Jazykově-vzdělávací a poznávací zájezd se odehrával v rámci školou realizovaného mezinárodního projektu I´m environment programu Erasmus+.
Skupina účastníků se letecky přepravila z Vídně přímo do Sofie, aby v pondělí, první den návštěvy, společně s žáky z dalších účastnických zemí (Německo, Rakousko, Italie) začali plnit různorodé projektové aktivity. Bulharská škola připravila krátký, ale velmi milý uvítací ceremoniál plný písní a zpěvu. Všichni zahraniční žáci absolvovali lekci bulharštiny a azbuky. V odpoledních hodinách jsme navštívili, v blízkosti školy ležící, pravoslavný Boyanský kostel z 11. století, který je zapsán na seznamu památek Unesco. Podvečer měli žáci možnost ochutnat tradiční bulharskou kuchyni při společné večeři, která byla obohacena o ukázky bulharských lidových písní a tanců. Další dny jsme kromě projektových aktivit, které zahrnovaly výuku výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů, výpočet uhlíkové stopy naší cesty do Bulharska, návštěvu vědeckého centra, absolvovali prohlídku historického jádra Sofie. Navštívili jsme pozůstatky z římského období, především lázní, velmi okouzlující Chrám svatého Jiřího, ležící v blízkosti prezidentského paláce a monumentální katedrálu sv. Alexandra Něvského. Velmi poutavý byl také výlet do pohoří Vitoša, které leží přímo nad městem Sofií, kde jsme navštívili „kamenný vodopád“. Následoval celodenní výlet do historického města Plovdiv, ve kterém lze shlédnou pře 200 památek, navštívili jsme „staré“ město s etnografickým muzeem, velmi zachovalé pozůstatky antického divadla původního města Filipopolis a Římský stadión.
Poslední den byl věnován projektovým aktivitám ve škole, které zahrnovali představení lidové písně a tance z jednotlivých zemí. Naši žáci zpívali lidovou píseň Vysoký jalovec, na kterou i tančili a hráli na hudební nástroje.
Celé setkání v Bulharsku bylo velmi pěkně připravené, žáci se setkali se svými vrstevníky z různých zemí a viděli spoustu zajímavých míst.