Úvod > Základní školy a ŠD > Aktuality > Vánoce na dědině

Vánoce na dědině

Pomalu se blíží nejkrásnější svátky roku. Žáci čtvrtého ročníku se rozhodli si předvánoční čas zkrátit a zpříjemnit výjezdem do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Již několik let se tam pořádá edukační program „Vánoce na dědině“.

Procházka dědinou děti naladila na dobu přicházejících Vánoc  a seznámila s obvyklými zimními pracemi a přípravami v průběhu adventu. Měly možnost poznat zvyky, tradice a kouzlo Vánoc v dobách minulých. Pracovníci muzea se proměnili v hospodyně a hospodáře, řídícího učitele, řemeslníky, Mikuláše, čerty, Lucky a děti provedli dávnou minulosti. V jedné chalupě viděly přadleny spřádající vlnu a len na kolovrátku, řezbáře vyřezávající dřevěné hračky. Jinde je přivítala v chalupě vůně perníčků a bylinek. Další chaloupka pro ně připravila ukázku pečení Mikulášských figurek z kynutého těsta, věštění  budoucnosti z tvarů litých z olova a lodiček ze skořápek ořechů plujících po vodě.

Žáci také zavítali do staré školy, kde je přivítal řídící učitel a vysvětlil, jak to ve školách chodilo za časů babiček a prababiček. Po návštěvě školy už na ně čekali Mikuláš s čerty a obdarovali děti křížalami.

Také se seznámili s tradicí pečení vánočních oplatek  a celé poznávání bylo zakončeno příjemným posezením v jedné ze starých chalup u vyhřáté pece s dobrým šálkem čaje z devatero bylin a perníkovou buchtou.

Návštěva muzea byla opravdu okouzlující, provoněná krásnou vánoční atmosférou.