Úvod > Základní školy a ŠD > Aktuality > Septemberfest v Německu

25.9.2022
Datum ukončení:
1.10.2022

Žáci a učitelé naší školy přijali v záři pozvání partnerské školy do německého města Scheßlitz a strávili zde šest dní plných projektových aktivit v rámci mezinárodní spolupráce Erasmus+, který nese název I´m environment. Možnost vycestovat za poznáním a zkušenostmi do zahraničí využilo pět žákyň
a tři vyučující.

Během necelého týdne, od 25. září do 1. října, měly děti možnost navštívit několik  starobylých měst v jihovýchodním Německu ve spolkové zemi Bavorsko s mnoha historickými památkami a krásnými zákoutími. V půvabném městě Bamberg účastníky nejvíce oslovil císařský dóm Kaiserdom a biskupský palác na pahorku Domberg a samozřejmě zdejší unikát, a to stará radnice stojící na umělém ostrůvku uprostřed řeky Regnitz. Nejen milovníci Itálie pak zavítali i do malebné rybářské uličky, slavné čtvrti plné rybářských domků, přezdívané Malé Benátky. Místní speciality jako vepřové kolínko v omáčce z nakuřovaného piva či plněnou cibuli měli možnost ochutnat hosté, učitelé i hostující rodiny s dětmi na společné večeři ve vyhlášené dobové restauraci a pivovaru Schlenkerla.

Další den návštěvníky čekala prohlídka rozsáhlého paláce Würzburger Residenz, jehož překrásné schodiště a největší stropní freska v Evropě považovala děvčata za nejvzácnější perly této barokní stavby. Za krásného počasí si všichni užili procházku knížecími zahradami, vysokými hradbami až k pevnosti Marienberg přestavěné na renesanční zámek. Tvrz je neodmyslitelným symbolem města Würzburg.

Pomyslnou tečkou za poznáváním bavorských měst a památek světového kulturního dědictví UNESCO byla návštěva města Regensburg ležícího na nejsevernějším ohybu řeky Dunaj. Řezno láká nejen svým největším a nejlépe zachovaným staroměstským celkem v severní Evropě, ale také vzdělávacím muzeem bavorských dějin, kde bylo žákyním představeno působivé panoráma od 19. století až do současnosti. Dechberoucí krásu pak všichni obdivovali při pohledu na katedrálu sv. Petra, díla a mistrovství renesančních umělců. Částečně dochovanou středověkou atmosféru dokreslila na závěr výletu řeka Dunaj, kterou překlenuje nejstarší zachovaný most ve střední Evropě - Steinerne Brücke.

Nedílnou součástí projektu je také seznamování se s životním stylem, rodinným životem a kulturním dědictvím hostitelské země, během něhož dochází k navázání přátelství s dětmi z partnerských zemí. Děti bydlely přímo v rodinách, které se o své svěřence příkladně staraly.

V programu nechyběly ani různé tematické workshopy, práce na společných výstupech a jejich sdílení v mezinárodních skupinkách. Součástí byla také školní slavnost, na kterou měla každá hostitelská země uvařit pokrm z lokálních surovin. Naše škola si pro svůj úkol vybrala jako základ otické zelí, ostravskou klobásu a melčské brambory. Správně uhodnete, že děvčata ukuchtila tradiční polévku zelňačku. Ochutnávka pak pokračovala bulharským slaným závinem
a sladkými dezerty rakouským štrúdlem či italským tiramisu.

Pobyt utekl všem jako voda a nezbylo než se s kamarády a hostiteli rozloučit. Těšíme na další projektovou schůzku, tentokrát v bulharské Sofii, která slibuje další nevšední zážitky.

Německo
Německo2