Úvod > Základní školy a ŠD > Aktuality > Řecko-římský den

Řecko-římský den

Datum konání:
24.6.2022

Dne 24. 6. 2022 jsme se na naší škole vrátili o více než 2 000 let zpátky v čase, a to do starověkého Řecka a Říma. Řecko-římský senát VI.A si pro nás spolu s hlavním konzulem Mgr. Simonou Jakešovou připravili nejrůznější stanoviště, na kterých si žáci procvičili své znalosti o antickém období starověkých dějin a jistě se dozvěděli i něco navíc. Žáci byli rozděleni do skupin, které pak plnily úkoly na jednotlivých stanovištích. Žáci se tak mohli podívat až na řeckou horu Olymp, kde se seznámili s těmi nejznámějšími řeckými bohy, pronikli do tajů starých řeckých bájí a pověstí, museli rozluštit šifry psané řeckou alfabetou, zavzpomínali na hodiny zeměpisu, když zakreslovali do slepé mapy reálie v okolí Řecka a Říma, a dokonce se soutěžilo o nejzdařilejší vlastnoručně udělaný řecký salát, tzatziki. Nemohli jsme samozřejmě zapomenout ani na olympijské hry, a proto jednou s disciplín byl také závod vozatajů a skok do dálky. Pro všechny zúčastněné byla připravena také oáza klidu, kde se žáci mohli na chvíli zastavit, posedět či poležet na dekách a vrátit se v čase k antickým umělcům při vybarvování a dekorování vlastních antických váz. Jelikož šlo ale o soutěž, nemohli bohužel vyhrát všichni, přestože výsledné počty body byly těsné, ti nejzdařilejší řešitelé byli oceněni sladkou odměnou a „vavřínovým“ (břečťanovým) věncem a všichni ostatní si odnesli drobnou sladkost. Doufáme, že díky této akci děti hlouběji nahlédly do tajů řecké kultury a myšlení a užily si tento den stejně jako pořadatelé.